Zrobiłem ankiete:Której z…

Zrobiłem ankiete:Której z podanych nacji Niemcy podczas okupacji w II wś. zezwolili na funkcjonowanie namiastki swojej (tj. rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej) władzy na najwyższym poziomie?
Frekwencja mała, ale zdecydowanie najwiecej głosów oczywiscie na Ukraińców 64,5% , a najmniej na Białorusinów 16 % Rosjanie 19%.
Takich wyników się spodziewałem, bo w sumie to logiczne głosowanie kogoś kto nie zna szczegółów, a decyzje podejmuje na podstawie tego co sie do niego przedostało w necie. Sam od razu wybrałbym Ukraińców jeszcze jakiś czas temu i nawet nie dopuszczałbym możliwości, że moga być jakieś wątpliwości.
A są?
Wiki o kolaboracji na terenach okupowanych ZSRR

okupowane tereny ZSRR – wprowadzono władze wyłącznie niemieckie (z wyjątkiem Białorusi, gdzie utworzono kolejno: Białoruską Narodową Samopomoc, Białoruski Komitet Zaufania i Białoruską Centralną Radę oraz lokalnego samorządu rosyjskiego w okolicy Łokot

No cóż. Białorusinom możemy pozazdrościć. Pod wzgledem ”czystosci kolaboracyjnej” z nazistami mają w świecie lepszą opinię nawet od Polaków, a namiastkę swojego rządu jako jedyni mieli w swojej stolicy (tu nawet Ukraińcy sa w tyle). Było i złożone z Białorusinów Waffen SS, ale kto tam o nim słyszał. Były tez inne formacje w tym młodzieżówka z zezwoleniem na noszenie białoruskich symboli.
Jakiś komitet kolaboracyjny mieli i Ukraińcy, ale działał na terenie GG, a Białorusini mieli Białoruska Centralną Radę w reprezentacyjnym budynku w Mińsku a flagi białoruskie na nim były wieksze niż jedna ze swastyką fota na wiki tutaj. Obiecano im też marionetkowe państwo białoruskie i sądząc po tym co na Wiki nie było to chyba tylko mamienie.
Rosjanie mieli własną kolaborancką administracje na terenie tzw. Republiki Łukockiej, ale wiadomo, że Moskwy Niemcy przeciez nie zdobyli.
Podsumowując – takiej różnicy pomiędzy Białorusinami i Ukraińcami być nie powinno. A biorąc pod uwage, że Niemcy już po kilku dniach pozamykali przedstawicieli zadeklarowanych ledwo w 1941 władz ukraińskich to można się zastanawiać czy czasem to nie Białorusini powinni zajmowac szczyt tego podium co najmniej ex aequo.
Rosjanie powinni być jednak na ostatnim miejscu (jako kolaborujący na najniższym poziomie władz).
Jednak na wyniki wpływ ma Wołyń oraz ogólna pobieżna znajomośc historii sąsiadów przez zdecydowana większośc Polaków.

_________________________________________________________________
Wrzucam zlepek fotografii jakich pewnie nigdy nie widzieliście, bo jak sprawdziłem wyrywkowo nie były publikowanego w polskim internecie. Niektóre są niemal bliźniacze do tych z Ukraińcami, ale takich to nawet na wykopie już trochę było.
Obrazek trzeba powiększyć – pozaznaczałem tam białoruskie symbole.
Jak widać te symbole kolaborantów to głównie – herb litewski Pogoń, biało czerwono biała flaga i krzyż jagielloński.
Nawiasem mówiąc to rzutuje do dzisiaj na sytuację polityczną w Białorusi, bo używająca tych symboli opozycja z miejsca jest spalona u dużej części społeczeństwa wychowanego na propagandzie radzieckiej.
Aczkolwiek nawet na przestrzeni ostatnich 4 lat wyraźna rehabilitacja tych symboli się na Białorusi dokonała.

Oczywiscie wpis nie ma za zadanie ”szkalowania narodu białoruskiego”. Zdecydowanie więcej Białorusinów walczyło przeciwko Niemcom niż kolaborowało z nimi. Tak samo zresztą jest w przypadku Rosjan i Ukraińców.
Ale jednak te ciemne karty sa zapomniane (a dokładniej nie są znane).
A w Rosji to już całkiem, bo w ich programach jeden z wywodzacych się zresztą z Białorusi gości krzyczy, że polskie SS tłumiło Powstanie Warszawskie, a inny mówi, że tylko Białorusini nie kolaborowali z Niemcami a cała Europa od Hiszpanów do Polski szła z Hitlerem na ZSRR. I taki przekaz idzie w rosyjskojęzyczny świat. Wiadomo Białoruś sojusznik to się go wybiela.

OBRAZEK POWIEKSZAC POPRZEZ KILKANIE NA JEGO NAZWE POD NIM, BO WYPOKOWE POWIEKSZANIE SSIE PAUKE PRZY TAK DUZEJ GRAFICE

#neuropa #historia #4konserwy #iiwojnaswiatowa #ukraina

No Comments

Comments are closed.