ZAMACH NA USS COLE I „LUDZKI WYKRYWACZ KŁAMSTW”
12 października 2000 roku terroryści Al-Ka’idy dokonali udanego ataku na amerykański okręt USS Cole. Eksplozja wyrwała w burcie okrętu dziurę o średnicy około 12 metrów zabijając 17 amerykańskich marynarzy i raniąc 39. Zginęło również dwóch zamachowców-samobójców, którzy podpływając do okrętu udawali przyjacielskie zamiary pozdrawiając gestami amerykańską załogę. Funkcjonariusze FBI i NCIS szybko aresztowali osoby podejrzewane o przygotowanie zamachu. Wśród schwytanych był także jemeński dżihadysta – Jamal Ahmad Mohammad Ali Al Badawiego, znany jako Jamal al-Badawi.
Jamal szybko trafił na przesłuchania, podczas których zastosowano tortury, takie jak tzw. „waterboarding”, czyli podtapianie przez przywiązanie do deski i polewanie głowy strumieniami wody. Jemeńczyk nie dał się jednak złamać. Nie pomogło również bicie i głodzenie. Zaprzestano więc stosowania przemocy oraz gróźb. Jemeńczykowi podano posiłek i kawę oraz daktyle. Taka taktyka przyniosła dobry efekt – terrorysta zaczął zeznawać, jednak informacje, którymi się dzielił okazywały się całkowicie bezwartościowe.
Wtedy do akcji wkroczył pracownik NCIS Ken Reuwer. Jego pomocnikiem został agent FBI – Ali Soufan, z racji swojego libańskiego pochodzenia, płynnie posługujący się językiem arabskim. To Ali przesłuchiwał al-Badawiego. W tym czasie Reuwer swoje pytania zapisywał niewielkiej na kartce papieru i podawał ją Aliemu.
Jemeńczyk był mocno zaintrygowany ową kartką wędrującą pomiędzy dwoma agentami. Za wszelką cenę próbował podejrzeć jakie informacje znajdują się w notatce. Widząc takie zachowanie al-Badawiego agent FBI wpadł na sprytny plan. Aby zaspokoić ciekawość przesłuchiwanego terrorysty Soufan ze spokojem zakomunikował mu, że jego amerykański kolega jest jedynym na świecie „ludzkim wykrywaczem kłamstw” i obdarzonym nadprzyrodzonymi mocami specjalistą od odczytywania ludzkich zachowań. Następnie dodał, że za każdym razem, kiedy Amerykanin widzi kłamstwo w oczach al-Badawiego, to informuje o tym właśnie poprzez przekazanie Soufranowi kartki z napisem „kłamstwo”.
Zamachowiec bardzo się tym przejął. Odtąd za każdym razem, gdy kłamał, zasłaniał dłonią swoje oczy lub odwracał głowę, aby Reuwer nie mógł złapać go na kłamstwie. Takie zachowanie Jamala bardzo ułatwiło przesłuchanie. Ostatecznie terrorysta przyznał się do przeprowadzenia zamachu, a przy okazji dostarczył FBI sporo cennych informacji na temat Al-Ka’idy. Łatwowierny terrorysta został skazany w roku 2004 na karę śmierci, której wciąż nie wykonano.
Na zdjęciu:
Uszkodzony okręt USS Cole z widoczną dziurą, powstałą po samobójczym ataku terrorystycznym. W lewym górnym rogu zdjęcia: agent FBI Ali Soufan (po lewej) oraz łatwowierny terrorysta Jamal al-Badawi (po prawej).
#wmrokuhistorii #historia #usa #terroryzm #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #zamach #swiat
No Comments
Comments are closed.