RECENZJA: ŚLEDZTWO SETNIKA…

RECENZJA: ŚLEDZTWO SETNIKA

Książka „Śledztwo setnika” autorstwa Davisa Bunna oraz Janette Oke to powieść historyczna tocząca się w I wieku n.e. za rządów cesarza Tyberiusza (14-37 n.e.), po tym jak według wiary chrześcijańskiej ukrzyżowano i pochowano Chrystusa, a potem też nastąpił cud zmartwychwstania.

Utwór toczy się w prowincji Judea, kontrolowanej przez Rzymian, która jest tyglem kulturowym, w którym dominują buntowniczo nastawieni Żydzi. Na domiar wszystkiego na północnych ziemiach prowincji mają miejsce najazdy Partów m.in. na karawany kupców, co zwiększa niepokój w regionie.

Głównymi bohaterami utworu są Alban – centurion rzymski o galijskim pochodzeniu, który cieszy się dobra opinią wśród żydowskiej społeczności; oraz Lea – młoda służąca na dworze Piłata, o żydowskim pochodzeniu. Autorzy opierają się w fabule na przekazach biblijnych, umiejscawiając takie postaci jak: Maria Magdalena, Łazarz, Prokula – żona Piłata, żołnierz który ugodził włócznią Chrystusa i wiele innych. Poznajemy także Piłata, który został zmuszony do ubiczowania Chrystusa, a następnie jego ukrzyżowania – aby uniknąć odpowiedzialności obmył ponoć ręce.

Głównym tematem akcji jest próba poznania prawdy o śmierci Chrystusa przez Albana i Leę. Alban chcąc wziąć sobie za żonę Leę i wejść do rodu Piłata otrzymuje zadanie zbadania sekty chrystusowej oraz dowiedzenia się, czy Chrystus rzeczywiście zmartwychwstał lub czy jego ciało zostało wykradzione. Ma także poznać nastroje chrześcijan i ewentualnie sprawdzić czy planują rewoltę przeciwko władzy rzymskiej. W tym celu prowadzi swoje śledztwo i coraz lepiej poznaje wiarę chrześcijańską. W swoim życiu miał okazję na własne oczy zobaczyć jak Prorok uzdrowił jego poddanego Jakuba, co tylko dowiodło jego zainteresowania osobą Chrystusa.

Podobne dochodzenie prowadzi młoda Lea, która na zlecenie Prokuli, nawiedzanej przez męczące sny, wchodzi do sekty i poznaje m.in. Marię Magdaleną i Łazarza. Oboje Alban i Lea udowadniają sobie stopniowo, że wiara chrześcijańska jest tym czego szukali w życiu. Umacnia ich uczucie oraz nadaje życiu sens.

W książce nie brak także starć i walki na śmierć i życie. Poza przygodą w nurcie wiary, Czytelnik ma okazję śledzić spisek na życie Albana, który sięga najwyższych szczebli władzy w Judei.

Książka nie jest spodoba się wszystkim, gdyż w głównej mierze akcja podyktowana jest motywem wiary. Nie da się jednak ukryć, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i czas upływa szybko oraz przyjemnie. Dodatkowo posiadamy tutaj aspekty miłosne, wojskowe, polityczne. Autorzy starają się pisać w zgodzie z przekazami biblijnymi i historycznymi. Tym jednak co nadaje rytm fabule jest odkrywana tajemnica i przemiana bohaterów, którzy odkrywają sens swojego życia. Mogę śmiało polecić tę książkę na deszczowe wieczory.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/sledztwo-setnika/

#recenzja #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #rzym #ksiazki

No Comments

Comments are closed.