N.W.A (Niggaz Wit…

N.W.A (Niggaz Wit Attitudes)

Dzisiaj dla odmiany nie będzie o żadnych horrorach, a o muzyce. Dokładnie o jednej z najważniejszych grup hip-hop’owych wszech czasów. Dlatego rozsiądźcie się wygodnie i zaprasza do czytania.

Zapewne część z was już to wie, ale zanim zacznę chciałbym przypomnieć wam, że w latach 1980-1990 Los Angeles cierpiało z powodu wysokiej aktywności gangów. Łatwy dostęp do broni palnej i wzrost popularności narkotyków sprawiały, że Bloods i Crips prowadzili między sobą nieustanną wojnę. Dlatego władze LA postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Policja zaczęła notorycznie zatrzymywać czarnych obywateli, czasem ich spisując, a czasem sprzedając im parę kopniaków i zgarniając na dołek. Wiadome było, że wzajemna nienawiść, obustronny rasizm i bezprawie panujące w dzielnicach, gdzie aktywność czarnoskórych ganów była największa w końcu wybuchnie i przyniesie coś niedobrego. Tak oczywiście się stało i w 1992 roku wybuchły 6 dniowe zamieszki, ale więcej o tym tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/1992_Los_Angeles_riots.

Jest 7 września 1964 roku w w kalifornijskim Compton na przedmieściach Los Angeles na świat przychodzi Eric Lynn Wright. Jego rodzicami byli Richard i Kathie Wright. Ojciec był pracownikiem poczty, a jego matka pracowała jako nauczycielka. Uczęszczał do Taft High School w Woodland Hills, z której to w 10 klasie został wyrzucony. Wtedy zaczął głównie utrzymywać się z handlu narkotykami. Eric już na początku lat 80-tych nagrywa pierwsze rapowe kawałki w garażu swoich rodziców jednak swoją rapową historie zacznie znacznie później. Nadchodzi rok 1986, kiedy nasz bohater rzekomo zarabia ponad 250 tysięcy dolarów ze sprzedaży narkotyków i po śmierci swojego kuzyna postanawia na zawsze odmienić świat hip-hopu, który wtedy zaczął zdobywać dużą popularność na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Wtedy Wright wraz ze swoim przyjacielem Jerrym Heller’em zakładają wytwórnie Ruthless Records, która mogłaby wypuszczać krążki zarówno dla Erica, jak i dla jego nowo powstałej grupy N.W.A.

Na samym początku w skład „Niggaz Wit Attitudes” wchodzili: wcześniej wspomniany Eric Wright, który teraz znany był pod swoją nową artystyczną ksywą „Eazy-E”, odpowiedzialny głównie za muzykę i produkcje, chociaż czasem również rapujący Dr. Dre (Andre Romelle Young), Arabian Prince (Kim Renard Nazel) oraz Ice Cube (O’Shea Jackson). W takim składzie udaje im się nagrać pierwszy singiel Eazy’iego „Boyz-n-the-Hood”, do którego zaraz wrócę. Wtedy Dr. Dre zaprasza do grupy swojego znajomego z „World Class Wreckin’ Cru” Antoinego Carraby’iego (DJ Yella), który podobnie jak on miał być odpowiedzialny za muzykę. Później do N.W.A dołącza MC Ren (Lorenzo Jerald Patterson), który później razem z Ice Cube’em i The D.O.C’iem (Tracy Lynn Curry) napisali teksty do większości utworów grupy.

Nadchodzi rok 1987, a N.W.A wraz z kilkoma gościnnymi artystami nagrywają „N.W.A. and the Posse”. Niestety grupa była wtedy jeszcze we wczesnym fazie rozwoju dlatego na płycie znajdują się tylko ich trzy kawałki: „Panic Zone”, „8-Ball” i „Dopeman” oraz wspomniany przeze mnie wcześniej singiel „Boyz-n-the-Hood”. Płyta sprzedaje się w ponad 500 tysiącach egzemplarzy co jak na album kompilacyjny jest niemałym sukcesem.

Jednak N.W.A nie spoczywa na laurach i już w 1988 roku wypuszczają swój debiutancki album „Straight Outta Compton”. Płyta z miejsca staję się hitem i przenosi ówczesny świat hip-hop’u na zupełnie inny poziom. N.W.A tworzy nowy podgatunek muzyczny nazywany dzisiaj gangsta rapem. Brutalne i kontrowersyjne teksty sprawiają, że grupa zaczyna zdobywać coraz więcej fanów. Czarna ludność LA w końcu ma swoich przedstawicieli w świecie muzyki. Na płycie oprócz takich hitów jak „Gangsta Gangsta” czy „Straight Outta Compton”, opowiadających o codzienności życia w czarnym getcie, znajduję się także „Fuck tha Police”, będąca manifestem przeciwko brutalnym traktowaniem afroamerykanów przez policje. Utwór ten nie umyka nawet FBI, która to wysyła list do Ruthless Records, wyrażając swoją dezaprobatę i szkodliwość piosenki na postrzeganie mundurowych przez amerykańskie społeczeństwo. Stąd też wziął się nowy przydomek zespołu: „The World’s Most Dangerous Group”.

Jednak 1988 nie jest tylko rokiem sukcesów, z N.W.A odchodzi Arabian Prince, a rok później Ice Cube, który pokłócił się z Eazy’m o podział pieniędzy ze sprzedaży ich wspólnego krążka i postanowił rozpocząć karierę solową. W 1990 wypuszcza swój debiutancki album „AmeriKKKa’s Most Wanted”, gdzie całkowicie odcina się od N.W.A nie wspominając o nich ani jednego słowa. W tym samym czasie jego byli koledzy wypuszczają na niego kilka diss track’ów. Pierwszym z nich jest „100 Miles and Runnin'”, potem „Alwayz Into Somethin'”, „Real Niggaz” oraz kilka innych utworów, które potem wchodzą w skład ich drugiego albumu „Niggaz4Life”. Jednak N.W.A nie zastosowało się do jednej z najważniejszych zasad rapu: „Nigdy nie dissuj człowieka, który pisał Ci teksty”. Ice Cube nie wytrzymuje i nagrywa „No Vaseline”, w którym absolutnie niszczy wszystkich członków zespołu. Utwór jest tak dobry, że jest do dziś przez wielu uważany za najlepszy, na równi z „Hit 'Em up” 2Pac’a, diss track w historii.

Chwilę później z grupy odchodzi Dr. Dre i następuje oficjalny rozpad N.W.A. Andre, wraz z Calvinem Broadus’em (Snoop Dogg) nagrywa kilka kawałków obrażających Eazy’iego, między innymi: „Fuck Wit Dre Day (And Everybody’s Celebratin’)” oraz „Bitches Ain’t Shit”. Jednak nie podziela sukcesu Ice Cube’a i zostaje zniszczony przez Wright’a w „It’s On (D̵r̵.̵ ̵D̵r̵e̵) 187um Killa”, a także w „Real Muthaphuckkin G’s”.

W 1995 roku Eazy-E umiera z powodu zapalenia płuc wywołanego AIDS. Byli członkowie zespołu co raz częściej zaczynają razem występować. W 2015 roku ukazuje się film biograficzny o całym zespole noszący tytuł „Straight Outta Compton” (swoją drogą bardzo dobry, więc polecam, chociaż pomija kilka faktów, ale idzie na to przymknąć oko), a w 2016 N.W.A zostaje przyjęte do Rock N’ Roll Hall of Fame.

Myślę, że się podobało oto źródła, którymi się inspirowałem:
https://en.wikipedia.org/wiki/N.W.A
https://en.wikipedia.org/wiki/Real_Muthaphuckkin_G%27s
https://en.wikipedia.org/wiki/Eazy-E
https://en.wikipedia.org/wiki/Niggaz4Life
https://en.wikipedia.org/wiki/AmeriKKKa%27s_Most_Wanted
https://en.wikipedia.org/wiki/Arabian_Prince
https://en.wikipedia.org/wiki/Ice_Cube
https://en.wikipedia.org/wiki/Straight_Outta_Compton
https://en.wikipedia.org/wiki/Fuck_tha_Police
https://en.wikipedia.org/wiki/MC_Ren
https://en.wikipedia.org/wiki/DJ_Yella
https://en.wikipedia.org/wiki/Dr._Dre
https://en.wikipedia.org/wiki/1992_Los_Angeles_riots
https://en.wikipedia.org/wiki/Snoop_Dogg
https://en.wikipedia.org/wiki/N.W.A._and_the_Posse
https://youtu.be/Q7HoVypBqug

https://youtu.be/YJeCcCQk7ag

#muzyka #rap #hiphop #gangstarap #usa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu

No Comments

Comments are closed.