Fotoreportaż z zajęcia przez Polskę Jaworzyny, opublikowany w tygodniku Światowid (nr. 49/1938). Mało kto dzisiaj pamięta, że podczas rozbioru Czechosłowacji w 1938 roku Polska zaanektowała nie tylko relatywnie duże i zaludnione Zaolzie, ale także kilka innych mniejszych terytoriów. Takim zajętym skrawkiem była m.in. Jaworzyna w Tatrach Wysokich wraz z najbliższymi terenami. Wieś ta była wówczas zamieszkana przez 450 mieszkańców. Faktyczne zajęcie Jaworzyny miało miejsce dopiero w końcu listopada 1938 roku. Wieś ta zatem była w granicach Polski zaledwie 9 pełnych miesięcy. Przed ten krótki czas najwyżej położonym punktem w kraju był wierzchołek Lodowego Szczytu na wysokości 2627 m n.p.m. Po wrześniu 1939 Jaworzyna przekazana została przez Niemców swojej marionetkowej Słowacji.
Co ciekawe, więcej zdjęć niż w Jaworzynie zostało zrobionych w leżącym po polskiej stronie Jurgowie. Prawdopodobnie zatem wojska polskiego nie witano w Jaworzynie na tyle entuzjastycznie aby zasłużyło to na publikację.
Zwrócić warto uwagę na zdjęcie majora Stefana Rago, z którego uczyniono na krótko bohatera narodowego poległego na polu chwały. W rzeczywistości śmierć Rago, w wojsku znanego jako „Ciepcio”, była głupia i niepotrzebna, a sam Rago jako niesubordynowany i nieobliczalny alkoholik miał zostać niebawem z wojska wyrzucony.
A przy okazji możemy pooglądać parę reklam z epoki.
#historia #polska #tatry #slowacja #ciekawostkihistoryczne
No Comments
Comments are closed.