Fajna ciekawostka…

Fajna ciekawostka historyczna: poniżej wrzucam obraz Johanna Michaela Wittmera z 1833r. Przedstawia krajobraz z ruinami świątyni Zeusa i Akropolem. Przyjrzyjcie się uważnie tym ruinom…widzicie coś niezwykłego? (powiększcie sobie)

Tak. Na szczycie kolumnady stoi coś dziwnego. To pustelnia, schron, cela? Nie wiem nawet jak to nazwać, generalnie mieszkali w tym czymś tacy ekstremalni pustelnicy. Nazywano ich stylici lub słupnicy. W akcie dobrowolnej pokuty prowadzili życie w odosobnieniu, przebywając na słupach. Akurat ci, o których mówimy urządzili się luksusowo. Wykorzystali kolumny świątyni, na których wybudowali sobie willę z pięknym widokiem. Jedzenie dostarczali im okoliczni mieszkańcy (wciągali je koszami na górę). Miejsce to było podobno zamieszkiwane w ten sposób przez wiele lat, może nawet pokoleń. Ostatni tamtejszy pustelnik zmarł w 1860 r. Jeśli to prawda to jest to niezły wynik w utrzymywaniu tradycji.

Pierwszym na świecie słupnikiem był Szymon Słupnik ur. ok 390 roku. Co ten gość odwalał by się Bogu przypodobać to głowa mała! Opisy hagiograficzne mówią nam, że „krępował ciało sznurem z łyka palmowego, gęsto przetykanym cierniami”, „kazał zamknąć się w kamiennej cysternie na wodę”, „mieszkał w tak ciasnej pieczarze, że nie mógł w niej rozprostować nóg”, „„przykuł się do głazu kilkumetrowym łańcuchem”no i na koniec zbudował sobie kamienny słup wysokości około 18 m, na którym umieścił platformę o powierzchni około 4 m kw. Przebywał na niej blisko 40 lat, tam modlił się, wygłaszał kazania oraz rozmawiał z odwiedzającymi go tłumami ludzi…podejrzewam, że nie przebywał tam stale, bo jeśli tak to szacun.

Wracając do budki na świątyni Zeusa to została ona zburzona po tym jak Grecja uwolniła się od Imperium Osmańskiego. Jakieś przybudówki na spuściźnie narodowej nie były mile widziane, a szkoda bo to byłaby fajna atrakcja turystyczna:)

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #stahs #religia #historia

No Comments

Comments are closed.