Dumitru Dan (1890 – 1978) -…

Dumitru Dan (1890 – 1978) – Człowiek który pieszo przeszedł Ziemię.

Cała historia tej wielkiej wędrówki zaczęła się, gdy w 1908 roku Francuski Klub Podróżniczy (Touring club de France) ogłosił konkurs na piesze przemierzenie świata – jako nagrodę oferował zawrotną kwotę stu tysięcy franków (co do dzisiejszej równowartości dopowiem na końcu). Ofertą zainteresowało się czterech studentów z Rumunii studiujących w Paryżu w danym momencie – Dumitru Dan, Paul Pârvu, George Negreanu oraz Alexandru Pascu.

Grupa przyjaciół powróciła w rodzinne strony by się przygotować. Zaczęli uczyć się dodatkowych języków, przestudiowali geografię i kartografię. Mocno pracowali również nad swoją kondycją fizyczną, ćwicząc dziennie jak i wędrując nawet po 45km na dzień. Dużo czasu też poświęcili na nauczenie się tradycyjnych melodii, piosenek, tańców i rumuńskiego folkloru – by przez występy w czasie podróży zbierać niezbędne fundusze na kontynuację wędrówki.

Po 2 latach przygotowań, grupa przyjaciół odziana w sandały i tradycyjny ubiór razem z psem Harapem wyruszyli przemierzyć świat. W lipcu 1911 roku dotarli do Mumbaju, gdzie obecny Radża (lokalny władca) zaprosił wędrowników do pałacu na poczęstunek. Chwilę po uczcie grupa wyszła do miasta uzupełnić zapasy, oprócz Alexandru, który został by opowiedzieć więcej o podróży. Jednak te „opowieści” zakończyły się tragicznie dla niego. Gdy grupa wróciła, zastała go nieprzytomnego po zażyciu opium. Zapewniano ich, że to chwilowe i powinien się obudzić później. Nie obudził się.

Następnego roku, gdy trójka + pies przechodziła przez wąskie ścieżki chińskich gór Nanling, czas przyszedł na Negreanu. Ze względu na deszcz, strome klify były dość śliskie – nieszczęśliwie George przewrócił się spadł w ostre skały. Przyjaciele próbowali mu pomóc, przenieśli go do najbliższej osady, jednak nie dało się już go uratować. Uszczupleni o kolejną osobę, podróżnicy kierowali się w stronę rosyjskiej Syberii by trafić na Alaskę i zacząć przemierzać Stany Zjednoczone. W międzyczasie gangrena zaatakowała Pârvu, do tego stopnia że zakończył podróż w Jacksonville na Florydzie. Zostawiając psa razem z nim, Dumitru Dan zmuszony był kontynuować wędrówkę samotnie. Wiadomym jest też że Pârvu nie przetrwał, mimo amputacji obu nóg zmarł w 1915 roku.

Ze względu na wybuch I Wojny Światowej podróż musiała zostać wstrzymana by ostatecznie zakończyła się sukcesem w 1923 roku. Nagroda w momencie ogłoszenia konkursu była równowarta około pół miliona euro dzisiaj – więc łatwo znaleźć odpowiedź, dlaczego ludzie ryzykowali życiem by ją odbyć. Niestety przez inflację w ciągu 15 lat oraz skutkami wojny, w 1923 roku ta sama kwota była warta zaledwie 40 tysięcy euro. Podsumowaniem wędrówki Dumitru Dana było przemierzenie 5 kontynentów przez 3 oceany, odwiedzenie 76 państw i ponad 1500 miast – a to wszystko używając jedynie 497 par butów. Jego osiągnięcie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa w 1985 roku.

#historia #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

No Comments

Comments are closed.