DAJ PIENIĄDZE POMÓŻ…

DAJ PIENIĄDZE POMÓŻ AFRYCE.
Czy wiecie, że takie wyświechtane hasła towarzyszą krajom rozwiniętym od ponad wieku?

Bono, Madonna, Bil Clinton, Angelina Jolie, Lady Gaga, Oprah Winfrey, George Clooney i inne gwiazdeczki z okładek kolorowych Faktoidów, naganiające pospólstwo do oddania swojego dolara na murzynka, wcale nie były pierwsze.

Satyra na obrazku niżej pochodzi z XIX wiecznej Brytanii gdy obraz nędzy, kontrastował z przepychem bogaczy i nowinkami technicznymi. Rysunek J. M Stanifortha ilustruje hipokryzję zamożnych Brytyjczyków – dama oddaje pieniądze na szkołę w Sudanie a nie zauważa żebraczki kilka metrów od siebie.

To zadziwiające jak ten ponad wiekowy obrazek jest aktualny po dziś dzień.
Zawsze mnie zastanawia, jakie procesy myślowe i profile psychologiczne, zmuszają tłuszczę do wrzucenia swojego pieniążka w czarną afrykańską studnię bez dna, gdy w tym samym czasie, w tym samym kraju żyją tysiące osób potrzebujących.

Jak najbardziej mamy (jako Polska) tych potrzebujących całkiem sporo. Nie tak dawno otwarto nową noclegownię w moim mieście… kolejną. Jako, że zapotrzebowanie w warunkach zimowych, na takie inwestycje rośnie.

Tu warto wspomnieć o fundatorach: Polski Komitet Pomocy Społecznej (link: http://pkps.org.pl/ ) którzy pochylili się nad potrzebującymi TU na miejscu.
Nikt o nich szeroko w mediach nie wspomina. Tego typu ośrodki rozsiane w swoich krajach nie mają tak wiele wsparcia co mityczna Afryka.
Żadna gwiazdka z nieba nie wstawia się za nimi. Jednocześnie starają się pomóc osobom które są nas najbliżej. Potrzebującym których być może nawet codziennie widujemy na ulicy … ale nic z tym nie robimy.

No bo „Panie to przecież żul”. A swojski „żul” nie może się równać z egzotycznym żulem z ciepłego kraju, nawet nie jest czarny, tylko dyskryminująco biały, może nawet „faszysta”. Po co takiemu pomagać? Niech zdycha w śniegu (też białym bo pewnie „faszystowskim”)?

Jednak mimo biedy tuż za oknem, ludzie dalej wolą wciskać swoje datki na Bambo … który obecnie już został dokarmiony, podrósł, wyprowadził się z swojej afrykańskiej lepianki przykrytej blacha falistą i zmierza na pontonie w podzięce ubogacić Europę swoją wiedzą z zakresu inżynierii.
Jego miejsce już zostało zajęte przez kolejne tabuny, „biednych, niewykształconych, głodnych i chorujących na AIDS murzynków”, których miliardy, miliardy, miliardy datków z pomocy społecznej, sączone przez dziesięciolecia, nie były w stanie „wyrwać z biedy” przez ponad wiek.
Afryka taka wielka, pewnie pieniędzy mają za mało, może trzeba dawać więcej?

Psychologia ludzka to zadziwiające zjawisko.
Rodzimi bezdomni… trzymajcie się ciepło, w te mroźne styczniowe noce.

pokaż spoiler #spoleczenstwo #ciekawostki #historia #psychologia #4konserwy #oswiadczenie #oswiadczeniezdupy

No Comments

Comments are closed.