Cyfrowa rekonstrukcja rotundy…

Cyfrowa rekonstrukcja rotundy św. Feliksa i Adaukta na Wawelu.

Rotunda jest najstarszą budowlą na Wawelu, została zbudowana na przełomie IX-X wieku, kiedy Kraków był częścią Wielkich Moraw. Zbudowano ją w przedromańskim stylu cyrylo-metodiańskim i wchodziła w skład Słowiańskiej Metropolii. Gdzie budowla pełniła funkcję prawosławnej czasowni. Obok niej na wawelskim wzgórzu zamkowym mieściły się inne chramy: Św. Salwatora, Św. Michała, Św. Jerzego i Św. Marii Egipcjanki. Krakowska Metropolia była częścią Wielkomorawskiej Metropolii św. Metodego.

Większość murów dawnej rotundy rozebrali w 1806 Austriacy, zaborcy przeznaczyli miejsce na szpital wojskowy. W okresie prac konserwatorskich na Wawelu w latach 1914-1917 polski architekt Adolf Szyszko-Bogusz odkrył rotundę wśród budynków gospodarczych w zachodniej części królewskiego zamku i częściowo ją naprawił. Obecnie jej wnętrze nie jest dostępne dla publiczności.

#slowianie #polska #krakow #wawel #rekonstrukcjahistoryczna #historia #prawoslawie #wielkiemorawy #architektura #cerkiew #chram #historiapolski #ciekawostkihistoryczne #religia #epokavilka #slowianskapolska #swiatnauki #cyrylimetody #malopolska #bekazkatoli

No Comments

Comments are closed.