#codziennasonda 1/30
Tak jak zapowiedziałem w tym wpisie.
SONDA – Poduszka data emisji 1988.03.10
cz1. https://www.youtube.com/watch?v=BKhAhndyqLc
cz2. https://www.youtube.com/watch?v=dorQLpoLisg
Program poświęcony technologi magnetycznej lewitacji.
Sam odcinek zawiera trzy felietony filmowe przerywane tradycyjnie sprzeczkami redaktorów i doświadczeniami w studio. Szczególnie fajny jest fragment gdy Kurek się pomylił, a Kamiński ostentacyjnie go poprawia – dziś już takiego czegoś w TV nie zobaczycie.
Część pierwsza to kolej magnetyczna w Birmingham. Mimo zachwytów lektora nad plusami takiego rozwiązania, duże koszty zmusiły do zamknięcia kolei w 1995r i zastąpienia jej transportem autobusowym. Smutnym epilogiem tej kolei magnetycznej jest wybudowanie na jej betonowej konstrukcji systemu kolei linowo-terenowej. Czyli po 30 latach mamy zamiast silnika liniowego zwykłą stalową linę ciągnącą wagoniki – smutne.
Część druga to obszerny reportaż z testów kolei magnetyczna systemu Transrapid06 w Emsland RFN. Dalsze losy tego systemu to wybudowanie pociagu Tranrapid07 – który mimo twierdzeń redaktorów nie był operacyjny, oraz Transrapid08 – który uległ wypadkowi (błąd ludzki) zabijając 23 osoby.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lathen_train_collision
Zbudowany został następnie Transrapid09, ale po zakończeniu testów w 2011r został w 2016r sprzedany na aukcji firmie wędliniarskiej Kemper, należącej do rodziny wynalazcy systemu lewitacji magnetycznej. Pociąg ma trafić do muzeum, a sam tor rozebrany.
O ile w Niemczech kolej magnetyczna się nie przyjęła to właśnie ten system został sprzedany chińczykom i to niemieccy inżynierowie budowali Transrapid Szanghaj, czyli pierwszą komercyjna linię kolei magnetycznej wielkich prędkości na świecie. Budowa rozpoczęła się w marcu 2001, a oddanie do użytku pasażerskiego nastąpiło trzy lata później 1 stycznia 2004. Sam pociąg został wyprodukowany w Niemczech. Linia ma 30,5 km i dwie stacje. Pociąg może osiągnąć prędkość 350 kilometrów na godzinę w 2 minuty, a maksymalnie w normalnej eksploatacji – 431 km/h. Podczas testu 12 listopada 2003, pociąg osiągnął maksymalną prędkość wynoszącą 501 km/h.
Trzecia część to testy kolei magnetycznej w Japonii, gdzie obecnie pierwsza linia komercyjna jest w trakcie budowy, a jej otwarcie planowane na 2027r. Tak naprawdę będzie to pierwsza prawdziwa linia kolei magnetycznej, czyli mająca setki (285 dokładnie) a nie dziesiątki kilometrów długości jak w przypadku chińskim.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%AB%C5%8D_Shinkansen
Zdzisław Kamiński – entuzjasta „stoimy u progu prawdziwej rewolucji”
VS
Andrzej Kurek – sceptyk „albo u progu kosztownego eksperymentu”
Werdykt:
Wygrywa zdecydowanie Kurek, mimo, iż na końcu odcinka przewiduje w szybkim rozwoju wysokotemperaturowych nadprzewodników możliwość upowszechnienia się technologii, jak wiemy odpowiednia technologia nie powstała do dziś. Czy kolej magnetyczna sprostała oczekiwaniom? Moim zdaniem nie, bo mimo dalszych komercyjnych prób z pociągami małych prędkości (https://en.wikipedia.org/wiki/Changsha_Maglev_Express https://en.wikipedia.org/wiki/S1_line_(Beijing_Subway) https://en.wikipedia.org/wiki/Linimo https://en.wikipedia.org/wiki/Incheon_Airport_Maglev) działa dziś praktycznie tylko jedna i to 30-kilometrowa linia prędkości wysokich. Trzeba czekać na Japończyków do 2027 roku by ogłosić powstanie pierwszej komercyjnej linii wysokich prędkości z prawdziwego zdarzenia, czyli aż 40lat od emisji programu.
#nauka #gruparatowaniapoziomu #fizyka #gimbynieznajo #historia
No Comments
Comments are closed.