Z takich ciekawostek, to w…

Z takich ciekawostek, to w RPA telewizja powstała dopiero w 1976 roku mimo iż planowano ją powołać już w 1953, bo konserwatywne rządy w okresie apartheidu uznawały ją za niemoralny wynalazek, twierdziły że może mieć zły wpływ na młodzież i „mniej rozwinięte rasy” obawiano się także, że w tv będzie dominował język angielski, co spowoduje spadek znaczenia języka afrykanerskiego.
Premier RPA w latach 1958-1966 Hendrik Verwoerd porównał telewizję do bomby atomowej, twierdząc że podobnie jak ona jest to wynalazek nowoczesny, ale niekoniecznie potrzebny, destrukcyjny, a rząd musi uważać na wszelkie zagrożenia dla obywateli, nie tylko fizyczne, ale także duchowe.
Popularny był też argument o tym, że filmy z USA pokazują mieszanie się ras a reklamy w TV mogą spowodować, że ludzie bedą nieszczęśliwi z swojego niewielkiego stanu posiadania. Minister poczty i telekomunikacji Albert Hertzog grzmiał że dopóki żyje, to żadna telewizja nie powstanie w diamentowej republice.
Pewnym przełomem był rok 1969, kiedy obywatele RPA byli jednymi z niewielu na świecie, którzy nie mogli obejrzeć w TV lądowania na księżycu. Spowodowało to niezadowolenie społecznie, a rząd zorganizował pokazy na których wyświetlano nagrania z misji Apollo. Opozycja zauważała, że wiele spośród mniej rozwiniętych krajów czarnej Afryki emitowało już wtedy program telewizyjny.
W 1971 roku powołano specjalną komisję mającą na celu wprowadzenie telewizji do RPA w bezpieczny sposób, aby nie była ona demoralizująca. Wskazywano na konieczność cenzury i potrzebę zagłuszania sygnału zagranicznych stacji telewizyjnych.
Ostatecznie w 1975 miały miejsce transmisje testowe a 5 stycznia 1976 telewizja południowoafrykańska rozpoczęła nadawanie – połowa programów była po angielsku, a połowa w afrikaans. W 1982 wprowadzono kanał drugi i trzeci, obydwa nadające w językach ludności czarnoskórej, a w 1985 r. kanał sportowy.
Najbogatszy kraj Afryki wprowadził telewizje później niż Angola, Republika Środkowoafrykańska, Niger, Tanzania, Togo, Madagaskar, Gwinea Równikowa, Kongo, Ghana, Etiopia, Liberia, Sudan, Sierra Leone, Gabon, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej i Rodezja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
źródło
#ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #rpa #bekazkonserw