Tak wyglądał wczoraj Polski…

Tak wyglądał wczoraj Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Bredzie – jest to nekropolia polskich żołnierzy poległych w Holandii w czasie II wojny światowej. W nekropolii spoczywają głównie żołnierze 1 Dywizji Pancernej, ponadto również lotnicy Polskich Sił Powietrznych, spadochroniarze z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, kilku członków ruchu oporu, jeńców oraz robotników przymusowych. Na cmentarzu spoczął również zmarły w 1994 roku dowódca 1 Dywizji Pancernej, gen. Stanisław Maczek. Ostatni pochówek na cmentarzu miał miejsce w 2003 roku, kiedy to odnaleziono szczątki polskich lotników, którzy zginęli w czerwcu 1944 roku. Łącznie na cmentarzu znajdują się groby 162 Polaków.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii – tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii, zaplusuj bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#holandia #wszystkichswietych #wojskopolskie #wojsko #maczek #historia #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #polska #gruparatowaniapoziomu