Największa parada w Nowym…

Największa parada w Nowym Jorku – pożegnanie zdymisjonowanego generała Douglasa MacArthura, 20 kwietnia 1951 roku.

Dymisja MacArthura była szokiem dla społeczeństwa Stanów Zjednoczonych. Ówczesny prezydent USA Harry Truman, który podpisał dokument, otrzymał tysiące telegramów z obelgami od swoich obywateli. Ocenia się, że dwie trzecie Amerykanów było jej przeciwnych. O swoim odwołaniu generał dowiedział się z radia, bo Truman nie miał odwagi oznajmić mu tego osobiście, nawet przez telefon.
Gdy po 15 latach nieobecności MacArthur wrócił do kraju, w Nowym Jorku witał go 7-milionowy tłum (Nowy Jork liczył sobie wówczas 8 milionów obywateli) sympatyków, a na jego cześć rozsypano około 30 ton konfetti.
Był pewniakiem w następnych wyborach prezydenckich, ale finalnie nie kandydował, gdyż na jaw wyszły powody jego dymisji. Douglas MacArthur chciał otwartej wojny z Chinami, podczas gdy Truman wolał negocjować pokój. Doszło nawet do tego, że generał 24 marca 1951 roku samowolnie postawił Chinom własne ultimatum, w którym groził uderzeniem, które „doprowadzi czerwone Chiny na próg całkowitego krachu militarnego”.

#historia #usa