Dorothy Thompson to…

Dorothy Thompson to amerykańska dziennikarka, która ostrzegła świat przed rodzącym się faszyzmem w nazistowskich Niemczech. Na początku lat 30. XX wieku wyjechała do Niemiec, gdzie udało jej się przeprowadzić wywiad z Hitlerem.

Była przerażona wzrostem nastrojów szowinistycznych: „Najbardziej zdumiewające jest to, że nikt nie protestował przeciw stopniowemu zagarnianiu władzy przez ludzi Hitlera. Nie było męczenników za demokrację. Najodważniejsi uciekli”.

Thompson była pierwszym zagranicznym dziennikarzem wydalonym z rozkazu Hitlera w 1934 r.

To dało jej rozgłos w USA, gdzie ruszyła do 30 miast z odczytami: „Hitler doszedł do władzy, bo cywilizowane elity nie przypuszczały, że mu się to uda. Myślały, że zestaw poglądów (…) podziela ogół obywateli. Elity nie rozumiały, że te wartości dla mas są całkowicie bez znaczenia. Kiedy gospodarka upada, masy porzucają wartości”.

W USA zażarcie walczyła z Prezydentem Rooseveltem przeciw reformie sądu najwyższego i mianowaniu dodatkowych sędziów. Członkom Senackiej Komisji USA zeznała, że widziała jak Hitler krok po kroku przejmuje niemieckie sądy, parlament i prasę.

Magazyn „Fortune” uznał Thompson za jedną z najpopularniejszych komentatorek Ameryki, a „Time” ogłosił ją, po Eleonorze Roosevelt, najbardziej wpływową kobietą w kraju.

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #starszezwoje #qualitycontent #iiwojnaswiatowa