Charles de Gaulle w marcu…

Charles de Gaulle w marcu 1916 roku był pod Verdun i został wzięty do niewoli. Po powrocie z niewoli zaciągnął się do 5 pułku strzelców polskich w Sille-le-Guillaume i wraz z pułkiem przybył do Polski. Od kwietnia 1919 do stycznia 1921 roku przebywał w Kutnie jako instruktor w składzie francuskiej misji wojskowej, jak również w dawnej szkole Gwardii Cesarskiej w Rembertowie, gdzie wykładał teorię taktyki. W lipcu i sierpniu 1920 roku został na krótko wcielony do polskiej jednostki bojowej i awansowany do stopnia majora. Za swoją postawę w operacjach wojskowych 29 lipca oraz 13 i 16 sierpnia 1920 r. został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

W 1958 roku de Gaulle został we Francji szefem rządu ocalenia narodowego. Rządził 11 lat. Po jednym z zamachów, w którym uniknął śmierci dzięki rozwiązaniom technicznym Citroëna DS (pomimo przestrzelenia kół samochód mógł jechać stabilnie dzięki hydropneumatyce) stał się wielbicielem tego auta. Marka Citroën wielokrotnie tworzyła specjalne wersje DS tylko dla prezydenta de Gaulle’a. Jeden z jego samochodów jest na zdjęciu poniżej.

We wrześniu 1967 roku de Gaulle odbył wizytę w Polsce, gdzie był entuzjastycznie witany. W trakcie swojej wizyty prezydent podkreślał między innymi polskość Ziem Odzyskanych.

więcej o historii motoryzacji francuskiej znajdziesz w dziale Historia na Francuskie.pl

#polska #francja #historia #samochody #wojsko