#amerykapolnocna : 1607 r….

#amerykapolnocna :
1607 r. powstaje osada Jamestown (Virginia)
1608 r. do osady przybywają polscy rzemieślnicy
1619 r. polscy rzemieślnicy przeprowadzają pierwszy w historii A.Północnej strajk

Czy kogoś to dziwi? ( ͡º ͜ʖ͡º)
(Takie mi się #ciekawostkihistoryczne przypomniały, bo dużo się mówi ostatnio o Polakach z #virginia, czy tam #podlasie .. a właściwie to o jednym.)
Co więcej, Polacy strajkowali wtedy nie o lepsze warunki pracy lub podniesienie płacy (a był to strajk typowo robotniczy), lecz o… równe, demokratyczne prawo głosu, jakie przysługiwało Anglikom (osada była angielską kolonią, USA formalnie zaistnieją dopiero za 157 lat). Polakom szybko przyznano te prawa w uznaniu za wkład w rozwój kolonii.

Jak oni tam się w ogóle znaleźli? Polacy pracowali na okrętach pod angielską banderą. Razu pewnego zacumowali w angielskiej kolonii, którą zarządzał kapitan John Smith, a ten zaproponował im (a także rzemieślnikom niemieckim i holenderskim) osiedlenie się w Jamestown i pomoc w rozbudowie osady. Smith miał mieć okazję zetknąć się z polską myślą techniczną kilka lat wcześniej, gdy go zaniosło na tereny Europy Wschodniej. Jego życiorys jest bardzo bogaty, choć sam z bogatej rodziny nie pochodził. Dorabiał się wojując. Od księcia Zygmunta Batorego miał dostać herb z trzema głowami Turków za ubicie.. trzech Turków. Z jego losami związana jest też postać…. Pocahontas, która miała wyprosić u ojca, indiańskiego wodza, ocalenie jego głowy.

Więcej o tych polskich osadnikach można przeczytać np. tu http://www.polishamericancenter.org/FirstSettlers.html
albo gdzie indziej

Krótko mówiąc, Polacy strajkowali ̶w̶ ̶S̶t̶a̶n̶a̶c̶h̶ ̶n̶i̶m̶ ̶s̶t̶a̶ł̶o̶ ̶s̶i̶ę̶ ̶t̶o̶ ̶m̶o̶d̶ne̶ nim Stany powstały.

#strajk #usa #polska #ciekawostki #historia #polonia